zwierzę do domu dla dziecka - kot

Jakie zwierzę do domu z dzieckiem?

Kontakt ze zwierzęciem uchodzi za jedną z lepszych metod nauki cierpliwości, delikatności i odpowiedzialności dla dziecka. Rzeczywiście, to wspaniała forma nauki – trzeba jednak przygotować do niej dziecko i właściwie dobrać nauczyciela, czyli zwierzaka. „Zwierzę dla dziecka” zawsze będzie też zwierzęciem całej rodziny. Dziecko, choćby najbardziej odpowiedzialne i sumienne, nie jest w stanie wypełnić wszystkich związanych z opieką obowiązków. Jakie argumenty przemawiają za konkretnymi zwierzakami, a jakie przeciwko nim?

Popularne psy i koty

Kot to zwierzę dość niezależne, niestadne. Może źle znosić próby nawiązania kontaktu, takie jak natrętne głaskanie czy ciągnięcie za ogon. Trzeba też wytłumaczyć mu zasady życia w domu – załatwianie się do kuwety, zakaz niszczenia mebli. To wszystko może być trudnym wyzwaniem dla kilkulatka. Podobnie pies nie jest dobrym zwierzakiem dla tak małego dziecka. Aby dobrze z nim żyć, trzeba go najpierw dobrze wychować, nauczyć pewnych zachowań. Później wymaga regularnych spacerów, wizyt u weterynarza, zabaw. Oczywiście nie jest powiedziane, że dziecko nie może mieć psa lub kota. Najpierw należy jednak odpowiednio je przygotować, wyjaśnić czego nie należy robić, poinstruować, co robić trzeba – i przede wszystkim, pomagać mu w wypełnianiu obowiązków.

Chomiki, szczury, myszy

Wbrew pozorom, nie są wcale mało wymagające. Chomik musi żyć sam, potrzebuje też do życia dużej przestrzeni z miejscami, gdzie może się chować, spać, bawić. Szczurki i myszy wymagają za to zorganizowania im zajęcia i częstego czyszczenia klatek. Plusem gryzoni jest to, że z opieką nad nimi pod nadzorem dorosłych poradzi sobie już kilkulatek, pozwalają się też często brać na ręce i można się z nimi bawić.

Akwarium

Rybki to konieczność kupienia dużego akwarium, filtrów, karmy, i częstego czyszczenia. Nie są też specjalnie kontaktowe. To może wywołać zawód u dziecka, jednak czasami bywa jedyną opcją – na przykład gdy dziecko jest alergikiem. Rybki uczą cierpliwości, odpowiedzialności i regularności w wypełnianiu obowiązków, a dla starszych dzieci mogą też stać się prawdziwym hobby.

Świnka morska i królik

Wielkim plusem świnek morskich jest fakt, że są to zwierzaki czyste i łagodne. Ich klatki nie trzeba bardzo często sprzątać, można też bawić się z nimi i brać na ręce. Źle się jednak czują w samotności. Z kolei królik, choć mały i słodki, może nieźle narozrabiać – na przykład przegryźć kable. Trzeba mieć to na uwadze, tak samo jak fakt, że króliki wymagają wielkiej regularności w sprzątaniu.